کدام فصل سال برای تغییر شغل مناسب‌تر است؟


کدام فصل سال برای تغییر شغل مناسب‌تر است؟

هنگامیکه از تغییر شغل و پیدا کردن شغل جدید صحبت می‌شود، یکی از قسمت های مهمی که باید مدنظر قرار بدهیم چگونگی زمان‌بندی ارسال درخواست کار می باشد. در واقع باید تدبیری در نظر بگیریم که رزومه کاری‌مان در زمان مناسب در دیدرس شخص مناسب قرار بگیرد که همان مسئول استخدامی سازمان موردنظرمان است. اگر بتوانیم جزو اولین کسانی قرار بگیریم که رزومه‌شان بررسی می‌شود، شانس بالاتری برای موفقیت و رسیدن به پست موردنظر خواهیم داشت. ولی چون پیش‌بینی شروع روند رسیدگی به درخواست‌ها زیاد ساده نمی باشد (مخصوصا برای کسانی که به‌دنبال شغل‌های کار در منزل هستند)، پس بهتر است با بررسی و آشنایی بیشتر با سلسله کاری و شرایط معمول استخدام در طول فصل‌ها و بازه‌های زمانی مختلف سال و پیدا کردن بازه‌های زمانی‌ای که در آنها فعالیت در حوزهٔ استخدام نیروهای جدید بیشتر است، شانس بالاتری برای تحقق این هدف داشته باشیم. موضوع این مطلب از مطالب سامانه کارگزینی آنلاین را هم به همین مسئله اختصاص داده‌ایم: با بررسی فصل‌های مختلف سال، خواهیم دید که چه زمانی برای اقدام به تغییر شغل، بهتر است یعنی در این مقاله به تفکیک، الگوهای رایج فصل استخدام و بهترین و بدترین زمان‌های سال برای تغییر شغل را بیان خواهیم کرد پس همراه ما باشید.
شاید جمله بهترین زمان برای تغییر شغل، جمله خیلی متداول بین کارجویان نباشد؛ اما آمارها و همچنین اطلاعات بازار کار در ایران و دنیا نشان می‌دهد که در بعضی از فصل‌ها و ماه‌های سال مقدار استخدام شرکت‌ها و تغییر شغل کارمندان بیشتر می باشد. این موضوع که فرق بهار و پاییز چیست و تغییر شغل در تابستان با زمستان چه تفاوتی دارد ذهن برخی از کارجویان را درگیر کرده است و برای بالا بردن شانس استخدام خود، به دنبال یافتن بهترین زمان و فصل سال برای استخدام و کارمندان برای تغییر شغل می باشند.
صحبت‌هایی حاکی از کم بودن میزان استخدام شرکت‌ها در زمان تعطیلات و فصل بهار وجود دارد. همچنین، استخدام‌کنندگان اغلب تابستان و پایان سال مالی را برای جذب نیروی جدید در سازمان پیشنهاد می‌ نمایند.درواقع به نظر می‌رسد که در ماه‌های خاص پیدا کردن شغل آسان‌تر باشد

فصل تغییر شغل

تغییر شغل در فصل بهار

درحقیقت اکثرا فروردین و اردیبهشت بهترین ماه‌های سال برای یافتن فرصت‌های شغلی جدید و تغییر شغل می دانند؛ البته به‌استثنای نیمه اول فروردین‌ماه که تعطیلات است و بیشتر کارمندان در محل کار خود حضور ندارند. اگر به‌دنبال کارهای دائمی و تمام‌وقت هستید، بهتر است ارسال رزومه و درخواست کار را به این ماه‌ها موکول کنید.
بسیاری از کارجویان و کارمندان فصل بهار را برای تغییر شغل مناسب می‌دانند و دلیل مهم آنها مشخص شدن بودجه بندی آنها در ابتدای سال است. البته نباید فراموش کرد که پانزده روز اول سال و فروردین ماه که تعطیلات عید نوروز است، شامل این بخش بندی برای فصل بهار نمی‌شود و شرکت‌ها بعد از این روزها است که به تکاپوی استخدام می‌افتند.

در این ماه‌ها مدیران به درک درستی از میزان نیاز به نیروی کار و همچنین مخارج شرکت رسیده‌اند بنابراین به راحتی می‌توانند برای جذب کارجویان اقدام کنند. علاوه بر این، ماه آخر سال معمولا زمان مناسبی برای استخدام نیست و شرکت‌های جذب نیرو برای فرصت‌های شغلی خود را به ماه‌های بعد موکول می‌کنند. به همین خاطر، می‌توانید در سه ماهه اول سال درخواست همکاری خود را برای فرصت‌های شغلی شرکت‌ها ارسال کنید.
البته طبق آمار به دست آمده ا، فصل بهار کمترین میزان استخدام در سال گذشته را داشته است و ممکن است مهم‌ترین دلیل میزان کم استخدام در فصل بهار موارد زیر باشد:

از آنجایی که فصل بهار شروع سال کاری در هر شرکتی به شمار می‌آید، به همین خاطر بودجه کاملا مشخص است و برای جذب نیرو نیز به اندازه‌ی کافی بودجه وجود دارد. از این رو، کارشناسان استخدام و مدیران منابع انسانی کار بررسی رزومه‌ها و درخواست‌ها را بدون در نظر گرفتن زمان انجام می‌دهند و بعضا برای پذیرش سریع، عجله‌ای ندارند.
با آمدن فصل بهار همه به دنبال این هستند که تحولی در زندگی خود ایجاد کنند و این تحول را در شغل خود نیز در نظر می‌گیرند. همین موضوع باعث می‌شود که رقابت میان کارجویان افزایش یابد و کار برای آنها در استخدام کمی سخت شود.
بنابراین در فصل بهار با اینکه میزان فرصت‌های شغلی ممکن است بسیار باشد، اما کار سختی پیش روی دارید و باید برای رقابت با دیگر کارجویان، رزومه‌ی بسیار قوی‌ای آماده کنید.

تغییر شغل در فصل تابستان

همان‌طور که گفتیم، فصل بهار فصلی است که دست کارشناسان استخدام در مورد بودجه باز است و می‌توانند خیلی راحت تصمیم بگیرند.به همبن دلیل ، تابستان میزان بودجه کاهش پیدا می‌کند و کار برای کارجویان کمی سخت می‌شود.
تابستان برای کسانی که به‌دنبال تغییر شغل هستند فصل چندان ایدئالی نیست. بیشتر سازمان‌ها تا اواخر خرداد تقریبا تمامی بودجه‌ای را که برای به خدمت گرفتن منابع انسانی کنار گذاشته‌اند خرج می‌کنند؛ به‌علاوه، مسئولان استخدامی سازمان‌ها هم در طول ماه‌های گرم تابستان چندان فعال نیستند.
سه ماه تعطیلی مدارس در این فصل باعث می‌شود که بسیاری از مدیران نیز از تعطیلات استفاده کنند و فعالیت آنها در محیط کار کاهش پیدا می‌کند. اکثر شرکت‌های بزرگ در ماه‌های تابستان، خود را برای استخدام‌های فصلی آماده می‌کنند، تمام کارهای مربوط به منابع انسانی و روندها را تجزیه و تحلیل می‌کنند و گزارش‌هایی را برای فصل پاییز و زمستان و همچنین شروع استخدام‌های جدید تهیه می‌کنند. در بیشتر سازمان‌های بزرگ سه‌ماههٔ تابستان صرف پیش‌بینی وضعیت کاری در فصل‌های پیشِ‌رو، گزارش نویسی برای مدیران و کارهای دیگری مانند اینها می‌شود همچنین در این سه ماه، شرکت‌ها برای مشاغلی آگهی منتشر می‌کنند که از نظر اهمیت شغلی در رده پایین‌تری نسبت به باقی مشاغل قرار دارند و خب به طبع، میزان حقوق و مزایای کمتری نیز دارند.

تابستان بهترین زمان برای کارجویان است که روی نوشتن رزومه خود کار کنند و آن را برای ماه‌ها بعد آماده و قوی کنند. در این فرصت سه ماهه، همچنین می‌توانند در مورد شرکت‌ها و فرصت‌های شغلی احتمالی آنها تحقیق کنند و با زیر نظر داشتن آنها به صورت مداوم، در زمان درست و با دست پر برای فرصت‌های شغلی آنها اقدام کنند.

اگر تابستان بهترین زمان برای استخدام و تغییر شغل نیست، اما می‌تواند مزایایی نیز داشته باشد که در دیگر ماه‌ها وجود ندارد.

معمولا در ماه‌هایی که تقاضا برای کار از سمت شرکت‌ها کاهش پیدا می‌کند، کارجویان نیز جست و جوی شغلی را متوقف می‌کنند و سعی می‌کنند تا خود را برای فصل استخدام آماده کنند. به همین خاطر رقابت میان کارجویان برای به دست آوردن فرصت‌های شغلی در تابستان بسیار کاهش پیدا می‌کند و این می‌تواند فرصت خوبی برای استخدام در برخی مشاغل باشد.
شهریور زمانی است که دوباره استخدام‌ها آغاز می‌شود و کارجویان می‌توانند با ساخت رزومه خود و همچنین گوش به زنگ بودن برای انتشار آگهی‌های استخدامی، برای آنها اقدام کنند.

تغییر شغل در فصل پاییز

همین‌طور که مشاهده می‌کنید، روند استخدامی سازمان‌ها در طول سال، حرکتی موج‌مانند دارد: گاهی پرتکاپوتر است و گاهی فعالیت در آن کمتر می‌شود. پاییز مصادف با دومین موج اصلی استخدام در طول سال است. تعطیلات خانواده‌ها در این فصل به پایان می‌رسد، بچه‌ها دوباره به مدرسه برمی‌گردند و مدیران منابع انسانی با انرژی و زمان بیشتری کارشان را از سر می‌گیرند. تأثیری که تعطیلات تابستان بر روحیهٔ مدیران منابع انسانی می‌گذارد معمولا باعث می‌شود که روند استخدام در پاییز بهتر و سریع‌تر باشد.
پاییز ، دومین فصل سال برای تغییر شغل به شمار می‌آید. با بازگشت خانواده‌ها از تعطیلات و بازگشایی مدارس پس از سه ماه وقفه، مدیران استخدام بیشتر برای انجام کارهای استخدامی زمان دارند و راحت‌تر می‌توانند غربالگری متقاضیان را انجام دهند. در این ماه‌ها، همه افراد سرحال‌تر و آرام‌تر ‌هستند و همین موضوع فرآیند استخدام را روان‌تر و سریع‌تر می‌کند.

از آنجایی که بسیاری از شرکت‌ها در فصل بهار بسیاری از استخدامی‌ها خود را انجام دادند و در تابستان نیز به خود و شرکت در استخدام استراحت دادند، طوفان استخدامی شرکت‌ها دوباره از پاییز آغاز می‌شود و شرکت‌ها به دنبال این هستند که تمام کارها به ماه‌های آخر سال نکشند.

بنابراین، اگر در ماه‌های بهار و تابستان شغل مورد نظر خود را پیدا نکردید و قصد دارید تا در پاییز برای استخدام اقدام می‌کنید، بدانید که رقابت برای فرصت‌های شغلی در این فصل نیز مانند بهار بسیار بالا است و این شما هستید که با ساخت رزومه‌ی حرفه‌ای، شانس خود را برای برنده شدن در این رقابت افزایش می‌دهید

تغییر شغل در زمستان

تب استخدام در فصل پاییز تا کمی مانده به نوروز ادامه دارد و کارمندان می‌توانند از این فرصت استفاده کنند تا قبل از سال جدید شغل خود را عوض کنند و یا اینکه کارجویان در شرکتی استخدام شوند. همان‌طور که در فصل تابستان مدیران و کارشناسان استخدام درگیر سفر و تعطیلات مدارس هستند، در ماه آخر زمستان نیز این موضوع وجود دارد و بیشتر خانواده‌ها به دنبال مهیا کردن شرایط برای سفرهای نوروزی و تعطیلات هستند. از این رو، دیگر زمانی برای نوشتن شرح شغلی و همچنین انتشار آگهی توسط تیم‌ها استخدامی وجود نخواهد داشت.

در فصل زمستان و خصوصا ماه پایانی آن، شرکت‌ها بیشتر به دنبال این هستند تا بتوانند برای سال آینده خود برنامه ریزی کنند و به همین خاطر، بودجه برای استخدام جدید در این زمان وجود ندارد. از طرفی هم شرکت‌ها تمایلی به استخدام ندارند، چرا که پروسه زمان‌بری است و مطمئنا انجام آن در پایان سال کار منطقی نخواهد بود. بنابراین، برای استخدام کمی دست نگه دارید و روی رزومه و روزهای آخر سال خود تمرکز کنید، تا بتوانید در فصل بهار و سه ماهه نخست سال در این کار موفق عمل کنید.

فصل پر استخدام


نکاتی برای استخدام در هر زمان از سال

تا به اینجای کار با بهترین و بدترین زمان برای استخدام و تغییر شغل آشنا شدید. اکنون زمان آن رسیده که با نکاتی آشنا شوید که شانس شما برای استخدام را افزایش می‌دهند:

1. رزومه خود را به روز کنید

همان‌طور که در حرفه خود پیشرفت می‌کنید و مهارت‌های جدید یاد می‌گیرید، باید به رزومه خود نیز توجه کنید و مدام آن را به روز کنید. سعی کنید این کار را به صورت فصلی انجام دهید تا برای هر فرصت شغلی جدیدی که معرفی می‌شود، ‌آماده باشید. برای اینکه به روز کردن رزومه خود را فراموش نکنید، می‌توانید اول هر فصل روی تقویم یادآوری تنظیم کنید.

2. به یادگیری ادامه دهید

مطمئنا هر کارشناس و مدیر استخدامی، به دنبال فردی است که مهارت‌ها و دانش بالایی در حوزه تخصصی خود داشته باشد. به همین خاطر، همیشه در صنعت و حوزه کاری خود مطالعه داشته باشید و یادگیری را کنار نگذارید. حتی اگر برای مدت طولانی‌ای بیکار بودید، می‌توانید از این فرصت برای یادگیری مهارت‌های جدید استفاده کنید و از همین موضوع برای جلب نظر مدیران استفاده کنید.

در دوره‌ها و کلاس‌های آنلاین شرکت کنید. انجام این کار می‌تواند به متمایز شدن شما از سایر نامزدها کمک کند. در برخی مشاغل، کسب گواهینامه‌های خاص می‌تواند به شما کمک کند تا شانس استخدام خود را افزایش دهید و درآمد خوبی نیز به دست آورید.

3. به تلاش خود برای درخواست همکاری ادامه دهید

جدا از ماه‌هایی که استخدام در آنها کم است، شما باید در تمام ماه‌ها به تلاش خود برای ارسال رزومه و درخواست همکاری ادامه دهید. فرآیند استخدام به زمان و صبر نیاز دارد. مهم است به خاطر داشته باشید که هر تلاش بزرگ یا کوچک به شما کمک می‌کند تا به هدف خود برای استخدام نزدیک شوید. اگر از درخواست‌های خود پاسخی دریافت نمی‌کنید، ناامید نشوید و به کار خود ادامه دهید.


4. انعطاف پذیر باشید

هنگامی که به دلیل محیط کاری ناخوشایند یا شرایط دیگر به خروج سریع از شغل فعلی خود نیاز دارید، بدانید که ممکن است نیاز باشد در انتظارات خود برای شغلی دیگر انعطاف پذیر باشید. گاهی اوقات برخی مشاغل که به ظاهر مشاغل مهمی به شمار نمی‌آیند، می‌توانند پلی برای راه‌یابی به جایگاه‌های بزرگ‌تر باشند. در پیدا کردن شغل انعطاف پذیری داشته باشید تا بتوانید به شغل دلخواه خود دست پیدا کنید.
شغل جدید

سخن آخر

فارغ از فصلی که در آن برای درخواست کار و تغییر شغل اقدام می‌کنید، نباید فراموش کنید که این کار دشوار است و به تلاش و کمی صبر و حوصله نیاز دارد. هیچ موفقیتی یک‌شبه یا یک‌روزه به دست نمی‌آید؛ این مسئله برای پیدا کردن کار جدید هم صدق می‌کند.
پس با سپردن کار به کاردان این مسیر رو با خیالی آسوده طی کنید. سامانه کارگزینی آنلاین به شما کمک میکند در کوتاه ترین زمان شغل ایده آل خود را بیابید

مطالب مرتبط

درباره سامانه کاگزینی آنلاین
سامانه کارگزینی آنلاین جهت ارائه خدمات به بخش کارگزینی شرکت های دولتی و خصوصی طراحی شده است و امکانات قابل توجهی را در راستای مکانیزه کردن این بخش ارائه می نماید.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به سامانه کارگزینی آنلاین تعلق دارد