زندگی نامه جف بزوس-آمازون


زندگی نامه جف بزوس مالک فروشگاه اینترنتی آمازون

زندگی نامه


جف بزوس موسس فروشگاه اینترنتی آمازون است.آمازون را در سرار دنیا آن را می شناسند.
آمازون ابتدا کار خود را با فروش کتاب شروع کرد و بعد از ایجاد شگفتی در صنعت کتاب شروع به اضافه کردن محصولات دیگر در فروشگاه اینترنتی خود کرد.
موسس آمازون آقای جف بزوس از زندگی جالبی برخوردار است
جف بزوس، خالق شرکت آمازون و ثروتمندترین فرد جهان در سال ۲۰۱۸ است. کسی که توانست رکورد بیل گیتس را بشکند.

جف بنیانگذار Blue Origin، شرکتی است که هدف آن ایجاد سفر فضایی ارزان برای مردم عادی است. بزوس همیشه مشتری خود را در ذهن دارد، مهم نیست که بر روی چه چیزی کار می‌کند. سال ۱۹۹۴ بود که «جفری پرستون بیزوس» یا همان جف بزوس (Jeff Bezos) کسب ‌و‌کار فروش اینترنتی کتاب را شروع کرد و اولین گام برای آغاز امپراتوری «آمازون» را برداشت. ‌اما بلندپروازی‌های او تنها به تجارت الکترونیکی محدود نیست؛ او در حوزه‌های رسانه، تولید گجت‌های دیجیتال و حتی دنیای سرگرمی حضوری فعال دارد. اولویت شماره اول او ساخت دسترسی سریع و آسان است. او شخصیت فوق العاده هوشمند و سرکشی دارد و به دنبال یافتن امکانات تکنولوژی مدرن استکودکی تا جوانی جف بزوس

کدوکی

متولد سال 1964 است و در تاریخ نوشتن این مقاله 53سال دارد.

او از دوران کودکی فردی بسیار کنجکاو و خلاق بود و در دوران مدرسه گاراژ خانه شان را تبدیل به آزمایشگاه لوازم الکتریکی کرده بود
جف که شاگرد درس خوانی بود در دوران دبیرستان عاشق کامپیوتر می شود و وارد دانشگاه می شود و در رشته ی کامپیوتر تحصیل می کند.
بر خلاف سایر کارآفرین های بزرگ هم عصر خود مانند استیو جابز و بیل گیتس از دانشگاه انصراف نمی دهد و به درس خواندن ادامه می دهد تا فارق التحصیل شود.

بعد از گرفتن مدرک مهندسی کار در شرکت را انتخاب می کند و در شرکت های موجود در وال استریت مشغول کار می شود.
همان طور که می بنیید تا این جای زندگی جف بزوس هیچ عامل شگفت انگیزی وجود ندارد و او یک مهندس عادی است که کارمند شرکت است.
او در شغل خود پیشرفت کرد.در سال 1990 موفق شد جوان ترین نائب رئیس شرکت شود و در همان زمان با همسر خود آشنا شد.
او در کار کارمندی خود موفق بود و شغلی سودآور داشت و انتظار آینده ای روشن را در دوال استریت داشت.
هنگامی که در سال 1994 که تب تجارت الکترونیکی بسیار داغ بود از شغل خود استعفا داد و به سیاتل رفت و در آن جا امازون،فروشگاه آنلاین کتاب را طرح ریزی کرد.

شروع کسب و کار شخصی

بزوس تجارت شخصی خود را در 30 سالگی و بعد از چندین سال کارمندی شروع کرد. او با تعداد کمی از افراد کار فروش کتاب را آغاز کرد و قدرت ریسک عالی اش به او اجازه داد که تجارت شخصی خود را پایه ریزی کند.

آمازون آنقدر پیشرفت کرد که در سال 1997 یک شرکت موفق محسوب می شد.هنگامی که تب آنلاین شدن برای کسب و کارها داغ بود رقبای جدید وارد بازار شدند اما آمازون همه ی آن ها را پشت سر گذاشت و همواره پیشتاز بود.
آمازون آنقدر پیشرفت کرد که به یک پیشرو و رهبر در تجارت الکترونیک تبدیل شد.


داستان موفقیت اولیه ی آمازون هم بسیار جالب است،سایت آمازون در 30 روز اولی که شروع به کار کرد به موفقیت بسیار جالبی رسید
فقط در 30 روز اولیه ی شروع کسب و کار،آمازون موفق به فروش کتاب در امریکا و 45 کشور دیگر شد.

نکته ی جالب دیگری وجود دارد:
در زمان شروع به کار یک زنگ در محیط دفتر شرکت آمازون قرار دادند تا وقتی یک سفارش ثبت می شد،آن زنگ را به صدا در بیاورند.اوایل کار به صدا دراوردن زنگ موضوع جالب رو انگیزه بخشی بود اما بعد از گذشت مدتی آنقدر سفارش ها زیاد شد که تصمیم گرفتند زنگ را جمع کنند.
در سال 1998 آمازون لیست محصولات خود را گسترش داد و علاوه بر کتاب،سی دی و فیلم و سپس اسباب بازی و لباس وهمه چیز را به فهرست محصولات خود اضافه کرد و در به مرور تبدیل به بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی جهان شد.
در سال 2006 آمازون یک سرویس ویدیویی را ارائه کرد و در سال 2007 هم کتاب خوان های معروف خود را به نام کیندل وارد بازار کرد.بیوگرافی

شغل و حرفه‌ جف بزوس

پس از فارغ التحصیلی، بزوس به وال استریت رفت و دانش کامپیوتری خود را به طور فزاینده بالا برد و در چندین شرکت کار کرد. کار در Fitel(راه اندازی یک شبکه برای انجام تجارت بین‌المللی) او را به هر هفته پرواز بین نیویورک و لندن واداشت.

جف بزوس در امور مالی Bankers Trust باقی ماند، جایی که او به عنوان معاون رئیس جمهور مطرح و بعدا سرمایه گذار شرکت شاوD.E.، (یک شرکت تخصصی در زمینه استفاده از علوم رایانه به بازار سهام) گردید. در شاو D.E.، بزوس به سرعت در رشته خود پیشرفت کرد و در سال ۱۹۹۰ به عنوان جوانترین معاون ارشد رئیس جمهور در تاریخ شرکت شناخته شد.

جف بزوس در سال ۱۹۹۴ شاو D.E. را ترک کرد و به سیاتل رفت تا با باز کردن کتابفروشی آنلاین به پتانسیل بازار اینترنت دسترسی پیدا کند. او تصمیم گرفت لیستی از محصولات احتمالی که می‌توانست از طریق اینترنت فروش کند، تهیه نماید. در نهایت، کتاب‌ها به دلیل طیف گسترده‌ای از عناوین موجود، انتخابی واضح و عالی بود.

در نهایت جف توانست در ۵ ژوئیه‌ی ۱۹۹۴ شرکت خود را تحت عنوان Amazon.com به ثبت برساند. او متوجه شد که اینترنت با سرعت در همه امور زندگی در حال پیشرفت است و ایده‌ی راه اندازی این شرکت هنگامی که از نیویورک به سمت سیاتل در سفر بود به ذهنش خطور کرد. این شرکت را ابتدا در گاراژ خانه‌اش در سیاتل راه‌اندازی و تاسیس کرد.

جف بزوس، بنیان‌گذار «Amazon.com» تا قبل از تاسیس شرکت آمازون در سال ۱۹۹۴ یک کارمند بانک بود. البته من و شما تنها کسانی نیستیم که از سرعت رشد و درآمدزایی آمازون تعجب می‌کنیم. خود جف هم از این فرآیند سریع در تعجب به سر می‌برد و در پاسخ به خبرنگار نشریه فایننشال تایمز می‌گوید:

"من هم مثل بقیه از اتفاق‌هایی که برای خودم افتاده شگفت‌زده هستم؛ از کارمندی بانک تا بنیان‌گذاری آمازون، از استخدام ۱۰ کارمند تا ۸۰۰۰ نفر در کمی بیشتر از ۵ سال، میلیاردها دلار درآمد و تبدیل شدن به یکی از شناخته‌‌ شده‌ترین کسب و کارهای آمریکا. الان که دوباره به آن فکر می‌کنم باز هم متعجب می‌شوم!"

امروزه دارایی‌های جف بزوس بیش از ۱۱۲ میلیارد دلار می‌باشد که او بخش قابل توجه‌ای را به امور خیریه اختصاص داده است و همچنین قسمتی از ساختمان شرکت آمازون را در اختیار امور خیریه قرار داده تا برای افراد و کودکان بی‌سرپناه محل اقامتی را تهیه نمایند.
گستره ی فعالیت آمازون به قدری افزایش یافت که بعد از فروش کتاب و تبدیل به فروشگاه همه چیز شد و سپس دست به تولید کتاب خوان و بعد از آن تبلت هم تولید کرد.
انبارهای شرکت آمازون شهرت جهانی دارند.انبار هایی که در آن بیشتر کارها توسط رباط ها انجام می شود.
جف بزوس از انجام ایدده های جدید ترسی ندارد برای همین همیشه دست به انجام کارهای جالب می زند.
آمازون امروز الوگوی بسیاری از استارت آپ ها است،شرکت هایی که با دنیایی از عشق و شور کار خود را شروع می کنند و برخی موفق می شوند و بسیاری نیز شکست می خورند
آمازون امروز الوگوی بسیاری از استارت آپ ها است،شرکت هایی که با دنیایی از عشق و شور کار خود را شروع می کنند و برخی موفق می شوند و بسیاری نیز شکست می خورند
در سال 2007 جف بزوس یک سرمایه گذاری شخصی در یک شرکت خدمات فضایی انجام داد.
این سرمایه گذاری تا چندین سال ادامه پیدا کرد و هر سال چندین میلیون دلار سرمایه گذاری در این شرکت انجام می شد تا سر انجام در سال 2015 این شرکت موفق به پرتاب یک موشک به فضا شد.
با پرتاب موشک به فضا بزوس وارد عرصه ی دیگری از فعالیت های خود شد.
این شرکت در زمینه ی حمل و نقل مسافر به فضا فعالیت میکند و برنامه ای برای ارسال چند مسافر به فضا دارد.
جف بزوس همواره با رشد امازون دست به کار های شکفت انگیزی دیگری نیز زد
او به یک رسانه برای ادامه کارهای خود احتیاج داشت و با خرید روزنامه ی واشنگتن پست به قیمت 250 میلیون دلار این رسانه را خرید. این خرید،شخصی محصوب می شود و به شرکت آمازون ارتباطی ندارد اما جالب ترین موضوع این است که بعد از این که جف بزوس واشنگتن پست را می خرد با برنامه های خود ترافیک ورودی این روزنامه را به بیش از سه برابر افزایش می دهد، این نشان از قدرت فوق العاده ی جف بزوس است.

جف بزوس همواره به دنبال نو آوری و استفاده از ایده های جدید است.
در سال 2013 او ایده ی استفاده از پهباد برای تحویل کالا در امازون را مطرح کرد و مدت ها بر روی آن کار می کنند تا بتوانند به صورت کاملا هوشمندانه و بدون دخالت انسان بسته های ارسالی را تحویل خریداران دهند.

ثروت

پولدارترین فرد روی زمین

جف بزوس موفق شد در سال 2017 پولدار ترین مرد دنیا شود،او گوی سبقت را از بیل گیتس برباید.
بیل گیتس از سال 2013 همواره در صدر این فهرصت قرار دارد.
بزوس برای مدتی کوتاه عنوان پولدار ترین مرد دنیا را صاحب شد،اما بعد از چند ساعت دوباره بیل گیتس به جایگاه نفر اول بازگشت و جف بزوس دوم شد.

سودآوری شرکت مایکروسافت و آمازون به صورتی است که احتمالا در چند ماه آینده باید انتظار داشته باشیم مقام پولدار ترین فرد روی زمین بین بیل گیتس 61ساله و بزوس 53 ساله بارها دست به دست شود.
امروزه دیگر فعالیت شرکت آمازون محدود در زمینه ی فروشگاه اینترنتی نیست و و فعالیت های بسیار زیادی دارد و مالک وب سایت ها و سرویس های بسیاری است.
برای مثال آمازون صاحب وبسایت معروف معرفی و تحلیل فیلم است و همچنین در زمینه ی خوار و بار فعالیت دارد.

آمازون در زمینه ی سیستم های رایانش ابری نیز پیشتاز است.آمازون و مایکروسافت در این زمینه رقابت تنگاتنگی با هم دارند و این رقابت باعث شده که آمازون از مایکروسافت هم جلو بزند.در آینده احتمال دارد مقام پولدار ترین فرد دنیا به جف بزوس تعلق گیرد.

پس از انتشار گزارش‌‎های مالی جدید شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی از جمله آمازون، سهام این شرکت افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. گزارش مالی آمازون درآمدی بیش از پیش‌بینی تحلیل‌گران را نشان می‌داد و همین موضوع هم باعث افزایش ارزش سهام این فروشگاه بزرگ آنلاین شد. افزایش یافتن ارزش سهام آمازون باعث بالاتر رفتن ثروت جف بزوس شد و این میلیاردر را دوباره به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد. لقبی که چندماه پیش و در اوایل تابستان هم به شکل موقتی برای او به دست آمده بود.
مصاحبه ­اختصاصی با جف بزوس موسس آمازون در مورد آنچه که او قصد دارد بعد از این فتح کند.
آمازون، برخلاف دیگر غول­ های فناوری آمریکا، دارای یک مکان سنتی نیست. کارکنان و مدیران این شرکت که تعداد آنها بالغ بر ۴۵ هزار نفر در شهر سیاتل، و ۵۷۵ هزار نفر در سراسر جهان است، در ساختمان­ های متعددی در مرکز شهر و نیز محله «ساوت لیک» پراکنده­ هستند. ساختمان مرکزی آمازون جایی است که جف بزوس، بنیان­ گذار و مدیر عامل اجرایی، آنجاست، که نام آن برج “روز اول” است. این نام برگرفته از یکی از شعارهای همیشگی جف بزوس است: این­که “ما به نسبت، در روز اول توسعه و عمر اینترنت قرار داریم و به همین ترتیب، می ­توان گفت آمازون نیز تازه کار خود را آغاز کرده ­است”.

جف بزوس در یک قدمی استیو جایز

البته گفتن مطلب فوق با یک صورت جدی و بی­ حالت، در حالی که فروش، سود و قیمت سهام همگی در حال بالارفتن است و مورد اخیر، در طول سه سال ۲۷۰٪ و در طول ۱۲ ماه گذشته، ۱۲۰٪ رشد داشته است، آسان نیست. آمازون به اپل نزدیک شده و در مسیر تبدیل شدن به شرکت دارای بیشترین ارزش در جهان قرار دارد، و جف بزوس که ارزش ثروت شخصی ­اش به ۱۶۰ میلیارد دلار نزدیک می‌شود، با اختلاف زیادی نسبت به دیگران، تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان شده­ است.

جف بزوس و اعتقاد او به نامحدود بودن بازار برای آمازون

با این حال، جف بزوس طوری درباره راز موفقیت آمازون صحبت می­ کند که گویی یک شرکت نوپا و متزلزل است که به تازگی سرمایه­ گذاری­ های اولیه خود را به پایان رسانده ­است. جف بزوس می ­گوید: “به دلیل اهداف عملی، اندازه بازار نامحدود است . آستین ­های بالازده­ شده جف بزوس، ساعد او را که بی­ شباهت به ساعد ملوان زبل نیست، نشان می­ دهد. این ساعد، نتیجه تمرین با وزنه در میانسالی است که سبب جنب جوش بیشتر جف بزوس حدودا 54 ساله شده ­است. روحیه رشد و پیشرفت جف بزوس، نتیجه خوش­ شانسی او در تلاقی رویدادهای مختلف است: بازار خرده ­فروشی که پایگاه اولیه آمازون است، از ارزش تریلیونی برخوردار است. همین ­طور، به گفته او، بازار رایانش ابری که خدمات وب آمازون (AWS) پایه­ گذار آن بوده­ است. مردی که شرکتش امسال به رکورد درآمد 210 میلیارد دلار دست خواهد یافت، می­ گوید: “کسب ­و کارهای مختلفی وجود دارد که در آنها، بازار محدودیت دارد، اما ما با آن مسئله روبرو نیستیم“.

بزرگترین نقطه قوت جف بزوس

اگر جف بزوس پرابهت­ ترین فعال اقتصادی جهان است، چشم ­انداز نامحدود او باید هر رهبر شرکتی را آرام نماید. بله، او بی­ رحم و استاد بازی­ های طولانی است، اما بزرگترین نقطه قوت جف بزوس که در چند سال گذشته خود را نشان داده­ است، توانایی او برای تغییر شکل­ دادن آماده جهت ورود به کسب و کارهای نزدیک است، که بعضی از آنها تنها در گذشته و در یک مقیاس بزرگ نزدیک بوده ­اند. این مسئله، قابل محاسبه کمی است: هشت سال است که نشریه فوربس رتبه ­بندی از نوآورترین شرکت­ ها ارائه می ­دهد و اخیرا با سه پروفسور مدیریت کارکردیم تا مبتکرترین رهبران کسب وکار در کشور را تعیین کنیم. روش چهار عاملی با در نظر گرفتن عوامل وجهه عمومی، تاثیرگذاری، ایجاد ارزش و تقدمی که سرمایه‌گذاران برای مدیرعامل قائل می ­شوند، جف بزوس را مستقیماً در جایگاه اول قرار می‌دهد.

جف بزوس یک رهبر مقتدر از نگاه وارن بافت

سال گذشته پس از آن­که من از وارن بافت سوالی با پایان باز پرسیدم، مبنی بر این­که گیراترین ذهن کسب و کار که او در تقریباً هشت دهه تجربه خود در مشاهده بازار دیده­ است، متعلق به چه کسی است، وارن بافت پاسخ داد: “آنچه جف بزوس تاکنون انجام داده­ است و احتمالاً انجام خواهد داد، شاید چشمگیرترین موفقیتی باشد که تا به حال دیده ­ام. زیرا او وارد دو صنعت عمده شد و به طور همزمان و جلوی چشم رقبا، به درجه رهبری رسید، و در حال حاضر، آنها را باز تعریف کرده و در کسب و کارهای واقعاً بزرگ، به موفقیت می‌رسد”.

جف بزوس فاتح چهار صنعت بزرگ عرصه دیجیتال

با آنکه جف بزوس و بافت در مورد خرده فروشی و رایانش ابری سخن می­ گفتند، اما در واقع جف بزوس در عرصه‌های بسیار بیشتری، نامحدود است. نخست آن­که به یمن شرکت AWS، که به علت تاکید بر « رشد به جای سود» شهرت دارد، اکنون شرکت، میلیاردها دلار بیرون می ­ریزد و جف بزوس آن قدر در بازار اعتبار دارد که هر کجا که بخواهد، آن را دوباره سرمایه­ گذاری کند. دوم آن­که مقیاسی که آمازون برای رشد به آن نیاز دارد، عملاً نیازمند رفتار تهاجمی است. و در نهایت، با فتح خدمات کسب وکار دیجیتال و خرده فروشی، که هر دوی آنها تقریباً بر هر صنعت دیگر تاثیر می گذارند، جف بزوس اکنون حاضر است که به هر کسب وکار دیگری که در آن ارزش افزوده می­ بیند، وارد شود. او الان در مقیاس میلیارد دلاری، حداقل در چهار بازار سلامت، سرگرمی، الکترونیک و تبلیغات، که دربردارنده بسیاری از شرکت­هایی است که از آمازون نترسیده­ اند، حضور دارد. تصادفی نیست که هر یک از این چهار صنعت، یا به تریلیون­ها دلار بالقوه که جف بزوس به آن اشاره کرد، رسیده و یا به آن نزدیک می‌شود.
بزوس

جف بزوس پنهان کاری را یک سرمایه می داند

در حالی که دیگر همتایان بنیانگذار جف بزوس از دوران داتکام، سیاست “کیمونوی باز” را پذیرفته و از آن استفاده می کنند، اما جف بزوس همیشه به پنهانکاری و عدم افشاسازی، مانند یک سرمایه نگاه می کند که از طریق آن، ابتکارات جدید را به صورت وسیع تر پوشش می دهد و وانمود می کند که به ایده های در حال شکوفایی خود علاقه مند نیست. با افزایش شهرت جف بزوس، سخنرانی های عمومی و مصاحبه های او بسیار کاهش یافته است (با وجود اینکه او مالک واشنگتن پست است). جف بزوس از صحبت کردن در مورد دونالد ترامپ، که او و واشنگتن پست را در توییتر مورد حمله قرار داده بود، خودداری می کند، اما به خوبی می داند که در سیبل حمله های ترامپ قرار دارد. هنگامی که از او پرسیده شد که آیا به عنوان رئیس شرکت تبلیغاتی در حال صعود، از سختی های فیس بوک در سال گذشته درس گرفت یا خیر، پاسخ او کوتاه، سیاسی و غیر قابل فهم بود. او که حامی یادگیری شرکتی است، گفت: “نه” و چند ثانیه مکث کرد تا تاکید کند که نمی خواهد بیشتر صحبت کند. در این مصاحبه از جف بزوس درباره تبدیل شدن به یک شرکت داده محور سوال شد و جف بزوس گفت: “من هرگز در این مورد به آمازون فکر نکرده ام “. وقتی اشاره می شود که این حداقل یک ابزار است، جف بزوس بلافاصله یادآور می شود: “یکی از ابزارهای فراوان”.

بزوس پس از این افزایش ارزش سهام بخشی از سهام خود به ارزش یک میلیارد دلار را فروخت.

در لیست میلیاردرها در حال حاضر جف بزوس در رتبه اول، بیل گیتس در رتبه دوم و وارن بافت در رتبه سوم قرار دارد. باید به این نکته هم اشاره کنیم که در میان ۱۰ میلیاردر بزرگ این لیست ۶ نفر در حوزه تکنولوژی فعالیت می‌کنند

مطالب مرتبط

درباره سامانه کاگزینی آنلاین
سامانه کارگزینی آنلاین جهت ارائه خدمات به بخش کارگزینی شرکت های دولتی و خصوصی طراحی شده است و امکانات قابل توجهی را در راستای مکانیزه کردن این بخش ارائه می نماید.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به سامانه کارگزینی آنلاین تعلق دارد