فیش حقوقی

فیش حقوقی چیست؟

فیش حقوقی در حقیقت یکی از مهمترین اسناد کارمندان و کارگران می باشد که در آن اطلاعاتی از وضعیت یک ماه کار از جمله میزان اضافه کار، مرخصی، ماموریت، تعطیل کاری و مبالغی که به ازای آن به آنها پرداخت می شود در آن قید شده است.

فیش حقوقی سندی است که میزان مبلغ دریافتی کارمندان، کارگران و کلیه افراد شاغل را دریک  ماه نشان می‌دهد.
البته در افرادی که دارای شغل دولتی و کارمند دولت هستند رایج می‌باشد و افرادی که دارای شغل آزاد هستند اکثرا از ارائه فیش حقوقی دقیق خودداری می‌کنند.
رسیدگی به حقوق و دستمزد معمولا شامل فرستادن فیش پرداخت حقوق به کارمندان است.

این فیش لیستی است که شامل فهرستی از کارکنان یک شرکت یا بنگاه اقتصادی می‌باشد و در اصل برای مشخص شدن مقدار پولی که به کارکنان پرداخت می‌شود، فیش حقوقی صادر می‌کنند.

افراد شاغل در وزارت آموزش و پرورش فرهنگیان، کارمندان شاغل در ادارات، دانشگاه‌ها، نیرو‌های مسلح و …افرادی هستند که هر ماه برای آن‌ها فیش حقوقی صادر می‌شود و افراد باید با توجه به سازمانی که در آن فعالیت می‌کنند یا بازنشسته آن هستند به سامانه الکترونیکی فیش حقوقی مراجعه و آن را دریافت نمایند.
به درخواست گروهی از نمایندگان کارگران این اقدام انجام شد که همه واریزی‌ها و دریافتی‌های ماهیانه کارگران و مشمولان قانون کار به حساب آن‌ها نزد بانک واریز شود تا در این حالت و بدون پرداخت دستی حقوق و دستمزد سوءاستفاده‌های احتمالی در این بخش به حداقل برسد.

چه اطلاعاتی در فیش حقوقی آمده است؟

فیش‌های حقوقی شامل اطلاعات نام برده در زیر هستند.

 • حقوق مبنا
 • افزایش سنواتی
 • فوق العاده شغل
 • فوق العاده سختی شرایط محیط کار
 • فوق العاده محرومیت از تسهیلات زندگی
 • فوق العاده محل خدمت
 • فوق العاده محرومیت از روستا
 • فوق العاده جذب مناطق محروم
 • فوق العاده جذب مشاغل
 • فوق العاده ویژه
 • حداقل دریافتی
 • کمک هزینه عائله‌مندی
 • کمک هزینه اولاد
 • فوق العاده برجستگی.
به توضیح مختصری از آتها خواهیم پرداخت:
حقوق مبنا
مبلغی است که افراد مختلف با توجه به گروه شغلی مربوطه با توجه به مبلغ تعیین شده از سوی دولت (طی یک جدول به طور سالیانه) دریافت می‌کنند.

افزایش سنواتی
مبلغی است که بر اساس حقوق سال قبل و از طریق نتایج ارزشیابی سالانه قابل محاسبه می‌باشد.

فوق‌العاده شغل
مبلغی است که با توجه به مدرک تحصیلی و نوع شغل تعیین می‌گردد. به طور مثال افراد شاغلی که مدرک تحصیلی بالاتری نسبت به دیگر همکاران خود دارند درصدی افزایش حقوق دارند.

فوق‌العاده شغل
مبلغی است که با توجه به مدرک تحصیلی و نوع شغل افراد شاغل تعیین می‌شود.

فوق‌العاده سختی شرایط محیط کار
مبلغی است که با توجه به حقوق مبنا و شرایط کاری افراد مختلف بسته به شرایطی که در آن به ایفای شغل می‌پردازند متفاوت می‌باشد.

فوق‌العاده محرومیت از تسهیلات زندگی
مبلغی است که با توجه به حقوق مبنای گروه‌های شغلی و با توجه به درجه محرومیت از تسهیلات زندگی باتوجه به محل زندگی در مناطق و شهرستان‌های مختلف متفاوت می‌باشد.

فوق‌العاده محل خدمت
مبلغی است که با توجه به حقوق مبنا و در صورت انتقال محل کار از یک شهرستان به شهرستان دیگر به افراد پرداخت می‌شود.

فوق‌العاده محرومیت از روستا
مبلغی است که بر اساس یک جدول خاص و با توجه به درجه روستا، گروه و مدرک تحصیلی مشخص می‌گردد.

فوق‌العاده جذب مناطق محروم
مبلغی است که به افراد شاغل در مناطق محروم پرداخت می‌گردد.
میزان این پرداختی برای افراد غیر بومی شاغل در این مناطق ۵٪‏ بیشتر است.

فوق‌العاده جذب مشاغل
مبلغی است که با توجه به درصد تعیین شده، از طریق فرمول (فوق‌العاده شغل+افزایش سنواتی+حقوق مبنا) تعیین می‌گردد.

فوق‌العاده ویژه
مبلغی است که ازطریق فرمول (فوق‌العاده جذب+فوق‌العاده شغل+افزایش سنواتی+حقوق مبنا) محاسبه و به افرادی که مشمول آن می‌باشند پرداخت می‌شود.

حداقل دریافتی
در صورتی که مبلغ حقوق و فوق‌العاده دریافتی در هرساله به میزان مبلغ تعیین شده تحت عنوان حداقل حقوق توسط وزارت کار یا دولت نرسد، مابه‌التفاوت آن تحت عنوان حداقل دریافتی به افراد پرداخت می‌شود.

کمک هزینه عائله‌مندی
مبلغی است که به افراد شاغل متأهل به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود.

کمک هزینه اولاد
به افراد شاغل خانم یا آقا دارای حداکثر دو فرزند (ممکن است بیشتر هم باشد) این مبلغ به عنوان کمک هزینه پرداخت می‌شود.

فوق‌العاده برجستگی
١٠ تا ٢٠ درصد از حقوق مبنای افراد شاغلی که بالاترین نمره ارزشیابی را کسب نموده‌اند به مدت یکسال قابل پرداخت می‌باشد.


استفاده از نرم افزار‌ها برای تهیه فیش حقوقی

امروزه مانند دیگر امور حسابداری می‌توان به راحتی برای تهیه فیش‌های حقوقی از نرم‌افزار‌های موجود در بازار استفاده کرد و این کار را به راحتی برای اجرا و مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان سازمان یا ارگان تحت نظارت خود انجام دهید.
با استفاده از این نرم‌افزار‌ها، سیستم فیش حقوقی را در قالب فایل اکسل دریافت می‌کند و سپس آن‌ها را در قالب جداول مشخص به کارنابلد پرسنل ارسال می‌کند. این فیش‌ها بدون این که نیاز باشد آن‌ها را چاپ کنید به صورت ماهانه آرشیو می‌شوند و شاغلین می‌توانند در صورت نیاز به آن‌ها مراجعه کرده و به صورت انواع فرمت‌های فایلی آن‌ها را چاپ کنند.


نرم افزارهای صدور فیش حقوقی شامل چه امکاناتی هستند؟

تعریف پرسنل
درج پرسنل در قالب فایل اکسل
امکان ایجاد دسترسی کاربر خاص
امکان جدول بندی فیش‌های حقوقی
امکان اصلاح و جابه‌جا کردن ستون‌ها
آپلود و ارسال فیش حقوقی در قالب فایل اکسل
امکان درخواست پرسنل و ستون به صورت نامحدود
آرشیو سازی بر اساس سال مالی و ماه
امکان اصلاح و تغییر کلی یا تکی اطلاعات
امکان ارسال پیام عمومی و خصوصی برای کاربران
اطلاع رسانی با پیامک


فیش حقوقی دستگاه‌های دولتی

در بین دستگاه‌هی اجرایی، وزارت آموزش و پرورش به دلیل وسعت اداری وزارتخانه و تعداد بالای پرسنلی که دارد بیشترین‌ حقوق دریافتی را ثبت کرده است.
پس از آن دستگا‌ه‌هایی مثل سازمان امور مالیاتی، دیوان محاسبات کشور و گمرک دارای بیشترین دریافتی حقوق بوده‌اند. نهادهای حمایتی مثل امور ایثارگران، بنیاد شهید و کمیته امداد سهم قابل توجهی از بودجه جاری را به خود اختصاص داده‌اند.
با توجه به گزارشات خزانه‌داری، هزینه جاری برخی نهادها مثل سازمان تعزیرات حکومتی چندین برابر حقوقی بوده که به کل کارکنان یک وزارتخانه مثل وزارت نیرو یا وزرات راه و شهرسازی پرداخت شده است.
یا به طور مثال میزان تخصص حقوق به کارکنان نهاد ریاست جمهوری به اندازه ٣ وزارتخانه بوده است.

پس از بروزرسانی اطلاعات، خزانه‌داری کل کشور در مهرماه سال ٩٨، پرداخت‌های کل خود را به دو دسته پرداخت حقوق و کارکنان و هزینه‌های عمومی تقسیم کرد. وزارت آموزش و پرورش، سنگین‌ترین حجم فیش حقوقی را به دلیل داشتن تعداد پرسنل بالا در کل کشور به خود اختصاص داده و در خارج از دولت بیشترین هزینه‌های تخصصی به بنیاد شهید و امور ایثارگران تعلق داشته است.

فیش حقوقی دستگاه‌های اجرایی

پس از وزارت آموزش و پرورش، سازمان امور مالیاتی بیشترین حقوق را خزانه دولت دریافت می‌کند.
در این سازمان باتوجه به وظیفه ذاتی مودیان مالیاتی احتمالا حقوق کارکنان بیشتر از دیگر دستگاه‌های اجرایی است.
نکته جالب این که نهاد ریاست جمهوری از برخی از وزارتخانه‌ها همچون وزارت بهداشت و فرهنگ، سهم بیشتری از خزانه داشته است.
البته جالب این برخی از پرداختی‌ها مبهم و نامشخص است، یعنی ممکن است پرداختی از خزانه‌داری کل کشور به سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف صورت بگیرد اما علت آن ذکر نشود.

بازنشستگان چگونه فیش‌حقوقی خود را دریافت کنند؟

بازنشستگان می‌توانند با داشتن کد ملی، از طریق سامانه صندوق بازنشستگی کشوری و مراجعه به قسمت فیش حقوقی، اطلاعات ضروری خود مانند شماره دفتر اداره کل، شماره ملی و شماره حساب را وارد کنند و بدین ترتیب امکان مشاهده و ذخیره فیش حقوقی خود تا یک سال گذشته را خواهند داشت.
همچنین پاسخ سوالاتی که ممکن است در حین انجام کار برایتان پیش بیاید به صورت زیر است؟

اگر هنگام دریافت فیش حقوقی از طریق کد ملی، پیام خطا را مشاهده کردید و نتوانستید فیش حقوقی خود را مشاهده کنید، مدارک لازم را آماده کرده و به مدیریت صندوق‌های بازنشستگی مراجعه نمایید.
شماره دفتر کل شماره‌ای است که هنگام بازنشستگی توسط صندوق بازنشستگی کشوری به افراد مستمری بگیر اختصاص داده شده و در احکام حقوقی ثبت می‌شود.
همچنین فیش حقوقی فقط برای دستگاه‌هایی که حقوق بازنشستگان آنان به‌طور مستقیم از طرف صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت می‌شود، صادر خواهد شد.
چگونه از طریق سایت تأمین اجتماعی فیش‌حقوقی را مشاهده کنیم؟
امکان مشاهده فیش حقوقی به صورت آنلاین از طریق سامانه تأمین اجتماعی هم وجود دارد، بعد از ثبت‌نام و ورود به صفحه کاربری در سایت تأمین اجتماعی، به قسمت مستمری بگیران مراجعه کنید، فیش حقوقی مستمری بگیران و در نهایت گزینه فیش حقوقی مستمری بگیران را انتخاب کنید و پس از وارد کردن اطلاعات درخواستی این قسمت مانند شماره مستمری، سال، ماه و نوع پرداخت را مشخص کنید، روی گزینه جست و جو کلیک کرده و منتظر نتیجه باشید تا فیش حقوقی شما نمایش داده شود.

فیش حقوقی عموما انتهای هر ماه و بصورت کاغذی در اختیار کارمندان و کارگران قرار می گیرد که عموما پرسنل کارگزینی اواخر ماه را پیک کاری خود معرفی می نمایند و علاوه بر آن ارائه فیش حقوقی همراه با هزینه بالای کاغذ و چاپ و ... می باشد ولی به سادگی از طریق سامانه کارگزینی آنلاین قادر خواهند بود اطلاعات را از هر نرم افزار حقوق و دستمزدی خروجی گرفته و در اختیار سامانه کارگزینی آنلاین قرار دهند و در کمتر از چند ثانیه فیش حقوقی را برای تمام پرسنل ارسال نمایند.


مطالب مرتبط

1400/11/22
782
1400/11/12
24271
1400/11/12
27618
درباره سامانه کاگزینی آنلاین
سامانه کارگزینی آنلاین جهت ارائه خدمات به بخش کارگزینی شرکت های دولتی و خصوصی طراحی شده است و امکانات قابل توجهی را در راستای مکانیزه کردن این بخش ارائه می نماید.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به سامانه کارگزینی آنلاین تعلق دارد