آزمون های استخدام


آیا انجام آزمون های پیش از استخدام و بررسی سوابق داوطلبان شغلی از سوی کارفرمایان اقدام قانونی است؟ پاسخ کوتاه "بله" است. شرکت ها می توانند داوطلبان را برای استخدام محک بزنند. پاسخ طولانی این است که آزمون ها باید تبعیض آمیز نباشند و به شکل درستی انجام و به شغل مرتبط باشند. 


اگر برای یک شغل در نظر گرفته شده اید و از شما شرکت در یک نوع آزمون خواسته شده است، ممکن است بخواهید هدف آن تست را بدانید و این که چطور بر شانس استخدام شما تاثیر خواهد گذاشت، و شاید این که آیا این کار حتی قانونی است یا نه. ما در این مطلب قصد داریم به این سوالات با نگاهی اجمالی به آزمون های پیش از استخدام پاسخ دهیم.
جنبه حقوقی و عملکرد آزمون های پیش از استخدام
کارفرمایان اغلب اوقات از آزمون ها و دیگر شیوه های گزینشی برای سنجش داوطلبانی استفاده می کنند که قصد استخدام آن ها را دارند. بعضی از این آزمون ها توجه نزدیکی به توانایی ها و مهارت های شغلی دارند ولی سایرین اطلاعات شخصی را برای اهداف گوناگون و تا حدی بحث برانگیز جمع آوری می کنند. 
با آن که جنبه حقوقی پا برجاست، آزمون های پیش از استخدامی از نظر حقوقی مشروع هستند که شرکت از نتایج آزمون برای تبعیض قائل شدن بین افراد براساس نژاد، رنگ پوست، جنسیت، ملیت، مذهب، ناتوانی جسمی و روحی، یا سن (یعنی در نظر نگرفتن داوطلبان شغلی تنها به این علت که 40 سال سن یا بیشتر دارند) استفاده نکند. آزمون های پیش از استخدام باید معتبر باشند و با شغلی که درخواست آن را کرده اید در ارتباط قرار گیرند.
نوع آزمون هایی که در این مطلب بیان می شوند با آزمون های لازم برای اخذ گواهینامه ها و تایید نامه های شغلی متفاوت است. تفاوت آن ها این است که برای گواهینامه ها و موارد مشابه باید استانداردهای حقوقی و صنعتی رعایت شود که بخشی از فرآیند استخدام کارمندان به شمار نمی روند.


انواع آزمون های استخدامی
آزمون های استخدامی ممکن است نگاه کنند کاندیدای شغلی چه کسانی هستند، چکار می توانند انجام دهند یا آن ها می توانند وظایف فیزیکی کار را با امنیت انجام دهند یا خیر. به شکل ایده آل، این آزمون ها به عنوان یک ابزار در اختیار مسئولین استخدام قرار دارند و بهترین راه برای اجتناب از تعصبات در استخدام به شمار می روند.


تست های شخصیت شناسی
تست های شخصیت شناسی
 این قضیه را مورد ارزیابی قرار می دهند که یک  فرد تا چه حد ویژگی های شخصیتی یا حالات خاصی را دارد یا احتمال بروز رفتاری را در یک فرد پیش بینی خواهند کرد. به صورت ایده آل، هدف تعیین این است که یک کاندیدا تناسب خوبی با شغل و فرهنگ شرکت دارد یا خیر. تست های شخصیت شناسی معمولا به شکلی نوشته می شوند تا هرگونه تلاش برای عدم صداقت را نشان دهند. هدف سنجش شخصیت کاندیداها استخدام افرادی است که با شناسه کارمندان ایده آلی که سازمان به دنبال آن هستند، همخوانی دارند.


آزمون های سنجش استعداد
آزمون های استعداد سنجی به منظور کمک به پیش بینی عملکرد شغلی یک کارمند جدید و احتمال بقای آن در شرکت استفاده می شوند. در این آزمون ها به مهارت ها و توانایی های بالقوه تمرکز می شود که با شخصیت یا مهارت های توسعه یافته ای که با بررسی تاریخچه کاری یک داوطلب شغلی آشکار می شود، فرق دارند. این نوع آزمون ها به پاسخ گویی به سوالاتی در خصوص این که داوطلب شغلی اگر استخدام شود موفق خواهد بود یا خیر کمک می کنند.آزمون های توان شناختی
آزمون های  توان شناختی برای سنجش قدرت استدلال، حافظه، سرعت و دقت ادراکی و مهارت هایی در زمینه ریاضیات و درک مطلب و هم چنین دانش در مورد یک عملکرد یا شغل خاص استفاده می شوند. عملکرد شناختی تقریبا چیزی است که اکثر افراد از آن به عنوان "هوش" یاد می کنند گرچه هوش واقعی جنبه های متعدد دیگری نیز دارد.
آزمون هوش هیجانی
هوش هیجانی (EI) 
توانایی یک فرد در درک عواطف خود و دیگران است. هوش هیجانی بالا برای اکثر شغل ها مهم و برای بعضی دیگر حیاتی است چون افرادی که از هوش هیجانی بالایی دارند می توانند با همکاران خود به خوبی کار، به خوبی با عموم مردم ارتباط برقرار و به شکل حرفه ای و بالغانه ای خشم و ناامیدی را مدیریت کنند.
آزمون های فیزیکی پیش از استخدام
کارفرمایان ممکن است کاندیداها را ملزم به انجام آزمون فیزیکی پیش از استخدام کنند تا مشخص شود فرد از نظر فیزیکی برای انجام کارهای بالقوه خطرناک یا سنگین مناسب است یا خیر. آزمون های فیزیکی پیش از استخدام برای تعیین قدرت بدنی و استقامت فیزیکی داوطلب که برای انجام شغل الزامی است، استفاده می شوند.


تست های توانایی فیزیکی
تست های توانایی فیزیکی قدرت فیزیکی یک داوطلب را در انجام یک وظیفه خاص یا قدرت یک گروه عضلانی خاص و هم چنین به طور کلی استقامت و قدرت بدنی را می سنجند.
تست های اعتیاد
چندین نوع تست اعتیاد وجود دارد که از کاندیداها قبل از استخدام پرسیده می شود انجام دهند. انواع مختلف تست های اعتیاد که حضور مواد مخدر یا الکل را نشان می دهند شامل تست های اعتیاد با نمونه گیری ادرار، تست الکل، تست بزاق و تست عرق بدن می شوند. گفتن این قضیه مهم است که با آن که اکثر تست های الکل مشخص می کنند که آیا سوژه در حال حاضر الکل مصرف کرده است یا نه، چنین چیزی یکسانی برای هیچ گونه مخدری وجود ندارد. تست های اعتیاد مشخص می کنند که سوژه مواد شیمیایی خاصی را در هر زمانی در هفته ها یا ماه های اخیر استفاده کرده است یا خیر.
تست های انجام نمونه کار
تست های نمونه کار از جمله تست های عملکرد، شبیه سازی ها، نمونه کارها و پیش نمایش واقعی کار، عملکرد و استعداد کاندیدا را در انجام وظایف خاص می سنجند. این آزمون ها را چیزی مانند یک فرصت کوتاه برای نمایش عملکرد شغلی خود بدانید.
بررسی سوابق و بررسی اعتبار
بررسی سوابق جنایی اطلاعاتی در خصوص بازداشت یا سابقه دستگیری در اختیار کارفرما قرار می دهد. بررسی اعتبار اطلاعاتی در خصوص تاریخچه مالی و اعتبار مالی فرد فراهم می کند. در ایران با نام گواهینامه سوء پیشینه در مراکز پلیس 10+ به افراد ارائه می شود. 

مطالب مرتبط

درباره سامانه کاگزینی آنلاین
سامانه کارگزینی آنلاین جهت ارائه خدمات به بخش کارگزینی شرکت های دولتی و خصوصی طراحی شده است و امکانات قابل توجهی را در راستای مکانیزه کردن این بخش ارائه می نماید.

© 2024 - کلیه حقوق مادی و معنوی به سامانه کارگزینی آنلاین تعلق دارد